מערת קשת – מסלול הבית שלכם בגליל המערבי

פארק אדמית – סובב מערת קשת , שמש , שמים , שלווה ונוף חלומי מוזמנים בהחלט לבקר ולטייל. ההמלצה הפעם, פארק אדמית , אך לצד הפחות מוכר שלו .

מוזמנים למסלול סובב מערת קשת.

במקרה שלנו, זה ק"לב. פארק אדמית , רכס הסולם, קרוב לבית . וכעת עם החזל"ש באוויר, מוזמנים בהחלט לבקר ולטייל.

ההמלצה הפעם, פארק אדמית , אך לצד הפחות מוכר שלו .הכינו נעלי הליכה ויוצאים לדרך !

פארק אדמית 

מוכר בעיקר כמסלול הדגל של הגליל המערבי. מסלול נגיש לכל גיל , מונגש ונוח לכולם , אשר טומן בחופו תצפית נוף מדהימה על כל הגליל המערבי , מפרץ חיפה ועמק זבולון. ובעיקר לא רחוק למטיילים, ואכן, בשבתות מלא כאן עד כמעט אפס מקום. בשבתות המעטות שבהם לא היה סגר , צפינו כאן בכמויות מטיילים גדולות מאוד , אשר גרמו אפילו לפקקים בעליות לרכס ובכניסה לפארק .

המלצה למסלול פחות מוכר

היום החלטתי להכיר לכם את הצד הפחות מטויל של הפארק , הצד שהמקומיים מכירים לעומק והאורחים פחות , הצד הפראי יותר של הפארק , הצד שבו הטבע והשקט נפגשים ביתר שאת .

בלב הסגר , כאשר מותר לצאת מהבית ללא רכב לכל מרחק , החלטנו לצאת למסלול בן 7 ק"מ , הכולל תצפית צפונה לכיוון לבנון , תצפית דרומה לכיוון חיפה וצעידה מערבה , למורדות רכס רמת אדמית וכביש הגישה .

רכס רמת אדמית נמצא בן שני נחלים , הצפוני נחל נמר והדרומי נחל בצת , כאשר היום נבקר בנחל נמר , נחל בצת זה יום שלם ועליו אכתוב ביום משלו .

חשוב לדעת

ליום זה מומלץ להגיע עם רכב נוסף וזאת כדי לפצל רכבים , ולחסוך לנו לתפוס טרמפ לנקודת ההתחלה , לכן נשים רכב אחד בעליה לאדמית סמוך לירידה למערת נמר ( סמ"ש ירוק) בערך באמצע העלייה , ורכב שני נגיע אתו לתחילת המסלול בשער קיבוץ אדמית , (עדיף לחנות בתוך הקיבוץ )   .

איך מגיעים?

משער אדמית , נצא לכיוון צפון , נחצה בזהירות את הכביש שמוביל לכפר הבדואי ערב אל עראמשה, ונרד בירידה לכיוון צפון  , נבחין מצד שמאל בבית העלמין של קיבוץ אדמית ומולנו ייחשף הגבול המפריד עם לבנון והכפר הבדואי עראמשה , נוף גלילי , מוריק ומדהים לתקופה זו , בשילוב עם בקר הרועה במקום – פסטורליה , נמשיך עם השביל המתעקל שמאלה עד שנגיע למאגר אדמית – מי קולחין שאינם מיועדים לשחייה , שם נבחין בעופות המים השוחים במאגר. נמשיך בעליה לכיוון המוצב הצה"לי הנטוש בקצה העלייה, מדובר בנקודה חביבה מאוד , בה הילדים נותנים דרור לדמיונם ומשחקים בחיילים, בלב המוצב הנטוש יש מגדל גבוה בצבע ירוק.

בעבר היה בשימוש צבאי ושימש לשמירה על הגבול וכיום מהווה אטרקציה מקומית תוך שילוב של אומץ וסקרנות , עליו ניתן לטפס במדרגות העקלתוניות עד לשיא הגובה ,לתצפית מרהיבה על כל קטע הגבול והחלק הצפוני של רכס אדמית , משמאל נבחין בקיבוץ חניתה וגדר ההפרדה , הים וראש הנקרה ומימין נבחין בקו הגבול , הכפר עראמשה , מגדלי השמירה הצה"ליים והלבנונים , תצפית חובה , המגדל בטוח לטיפוס אך חובת השגחת מבוגר על הילדים .

עוד קצת וסיימתם

בתום החוויה נחזור לכיוון המאגר ונפנה ימינה בסמוך לגדר המקיפה אותו , דהיינו מערבה , ונרד בדרך ההיקפית של המאגר , לכיוון פארק אדמית, הירידה רחבה אך יש לשמור על הרגלים עקב ריבוי אבנים וזווית הירידה , בתום הירידה נפנה שמאלה עם השביל ונטפס לכיוון חניון פארק אדמית , חניון עם שולחנות פיקניק לרוב , צל , שלווה ושקט , , נחצה מעבר בקר ונמשיך במעלה עד שנגיע לפארק ,במקום נבחין במאהל בדואי נטוש , נמשיך לכיוון הכניסה לכביש הגישה למערת קשת .

נחצה בזהירות את הכביש ונצעד בכביש המוביל למערת קשת (דרומה) , נזהר מרכבים שנוסעים לחניון המערה , ונצעד עם הכביש , נחלוף בסמוך לבית העלמין הישן של עראמשה ונמשיך לכיוון המערה , הכביש מתעקל מינה ואנחנו איתו עד לכניסה לפארק המערה .

כאן נעשה הפסקה בשולחנות האוכל , שירותים ומי שתיה , בתומה ניגש למצפור שהוקם לזכר אודי גולדווסר ואלדד רגב , ונצפה לכיוון דרום מערב , אל נופי הגליל המערבי  , נקרא את השלט המתאר את ההתקלות עם חוליית המחבלים והרקע לפריצת מלחמת לבנון השנייה , ונכבד את זכר הנופלים , .

נצא מהתצפית ימינה ונרד בשביל המונגש לכיוון מערת קשת ,נחצה את פארק  אדמית המטופח עד שנגיע לפתח המערה , שם נתפעל מהעוצמה של הטבע , היופי והייחודיות של מערת קשת , ונוף גלילי משובח , בהחלט נקודה לקפה מהביל .

בסיום הביקור במערה נמשיך מערבה על סמ"ש אדום , זהו המסלול היורד לכיוון מקום חניית הרכב , המסלול סמוך למצוק וממשיך לאורכו מערבה עד  לכביש העלייה לאדמית  , נאתר את הסימון אדום לבן ונצמד אליו , מדובר בירידה מדהימה , לכל אורכה נהנה מהנוף , פריחת אלפי רקפות , סתוונית ועירית מצויה , נרד בזהירות תוך שמירה על עצמנו ועל הילדים שייהנו מאוד ובטח ירצו לרוץ במורד , אם יתמזל מזלנו יש סיכוי גדול שנכנס לתוך עדר עיזים מקומי שרועה כאן ונבחין בשפני הסלע הרבים הנמצאים בפארק בכמות גדולה מאוד .

בקצה הירידה, נבחין ברכב שלנו ממתין לנו בנקודת הסיום , נחלוף על פניו ונמשיך לחלק האחרון במסלול שלנו , נחל נמר ומערת נמר .

מסלול זה מסומן בסמ"ש ירוק ויוצא מהסוף של הירידה ממערת קשת (סמ"ש אדום) ופונה צפונה , יש מעבר בגדר הכביש , דרכה עוברים למסלול , יש שלט ברור שמכוון לנחל נמר ומערת נמר , מדובר במסלול מסודר , בירידה , שבסופו מערת נמר , בתום הביקור אנו חוזרים באותה הדרך לרכב שממתין לנו .

נחל נמר הינו נחל אכזב , היורד מערבה ומתחבר לנחל בצת , ומשם לים , שמו נקבע עקב הנמרים שחיו באזור זה לפני שנים רבות , האחרון נצפה בשנת 1965 .

האטרקציה העיקרית בנחל. הן מערות העיזים הפרוסות לכל אורכו על המצוק הצפוני אשר שימשו את מתיישבי המקום לאסוף ולהגן על עדרי העיזים שגדלו וגדלים כאן וכיום הם נטושות , הביקור בהם אסור , עקב קינון עופות . 

הירידה למערה נוחה , הליכה זהירה ורגועה מהנה מאוד , חצי ק"מ לערך, עד שנגיע למזלג וניקח בו ימינה למערה , אותה נמצא במצוק הימני מעלינו , טיפוס קצר על המצוק יוביל אותנו לפתח המערה .

המערה סגורה בחודשים אלו ( נובמבר עד מרץ) עקב קינון עטלפים בתוכה.

בכדי לבקר במערה- פנו למורה דרך

ביקור בתוכה מצריך הערכות מסודרת עם פנסים , קסדות וחבל , לכן יש להערך בהתאם , מתאים רק למי שלא חושש ממקומות סגורים , כאשר יש לעדכן בני משפחה בחוץ על כניסה ויציאה , מומלץ להשאיר את התיקים מחוץ למערה , אנחנו בכל מקרה לא ממליצים על כניסה למערה עקב המורכבות שבדבר .  

בתום הביקור בכניסה למערה , נחזור לרכב שלנו בקצה העלייה , מדובר בעלייה מאתגרת כך שיש לעלות אותה בקצב מתאים ונוח למטיילים , נחזור למקום החנייה בו השארנו את הרכב בבוקר , ונעלה בכביש המתפתל לקיבוץ אדמית לאיסוף הרכב השני .

לסיכום היום , מדובר במסלול נוח , לא קשה , עם נוף מדהים , מסלול הדורש חציה של כביש ראשי , הליכה בטבע בסמוך למצוק , לכן יש לשמור על הילדים ועל עצמכם ומובטחת לכם הנאה צרופה מיום מקסים בגליל המערבי .

המלצות נוספות. רוצים להמשיך לשלל המלצות ואפשרויות?

טיול נחל בצת וקיבוץ איילון – לחץ כאן

יזמויות וחנויות חדשות בגליל מערבי לחץ כאן

גלריה בטבע – 'קירות מצויירים'- מושב שתולה לחץ כאן

כביש 899 על המפה – פינות חמד לטיול לחץ כאן

סיורים למשפחות – מוזמנים לסיור הבא שלנו : הגליל זה סטורי 899 על המפה שתולה ואיילון

שיתוף:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
תגובה אחת
  1. רחלי

    תודה על ההמלצה!
    הנוף מרהיב

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.

פוסטים נוספים

סיור נשים וסליחות בירושלים

סיור נשים וסליחות בירושלים

לקראת סיורי הסליחות שיתקיימו החל מה 09/08/21 ועד סוכות, יצאנו לסיור נשים וסליחות. חזרתי לפוזיציית התיירת והאמת שזו הייתה ממש

פארק הירדן לכל המשפחה

פארק הירדן לכל המשפחה

שייט קייאקים, לינה, סיורי לילה ושלל המלצות פארק הירדן … פנינה משפחתית אמיתית…את הסופ"ש בחרנו לבלות בפארק הירדן, אתר היסטורי

הבית הספרדי-בית מלון בירושלים

הבית הספרדי-בית מלון בירושלים

לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן...אחד הגורמים החשובים לבחירת מיקום הלינה שלכם בחופשה. אם בחרנו נכון, החופשה זורמת בקלילות. כזה הוא הבית הספרדי,

ממני, טלטול
גלילה לראש העמוד

רוצה לקבל מטלטול עדכונים של חוויות יוצאות מגדר הגליל?

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
דילוג לתוכן