ירושלים – 'אבנים מספרות' – יום סיור מודרך על סיפורים פחות מוכרים ונסתרים

יום טיול מודרך בירושלים. עם המדריך מרדכי אברהם. בית העלמין הבינלאומי של ירושלים בשכונה הגרמנית. מגרש הרוסים וקפה מצויין בחצר סרגיי.

יום טיול מודרך בירושלים. בית העלמין הבינלאומי של ירושלים בשכונה הגרמנית. מגרש הרוסים וקפה מצויין בחצר סרגיי.

"נפגש בשעה 11 בכניסה לבת העלמין הבינלאומי של ירושלים בשכונה הגרמנית " , זו ההודעה שקבלתי מהמדריך , מרדכי אברהם, לפני הגעתי לעיר , צמרמורת קלה חלפה בגבי , שאלתי את עצמי בית עלמין? מה יש לי לחפש שם ? מההיכרות שלי איתו , ידעתי שאני יכולה להמשיך בדרכי בנחת , כי צפוי שיהיה מרתק.

השכונה הגרמנית

את הקפה של הבוקר שתינו בבית קפה בשכונה, 'קפית' המצוינת. את הרכב חנינו במקום בטוח . אני חובבת דלתות מעוצבות ובתי האבן מכל עבר משכו את עיניי, צילמתי ללא הרף. כמעט 100 תמונות והקפה עדיין לא התקרר. השילוב של צבעי תכלת ואבן פשוט מרנינים.

נפגשנו עם מרדכי בכניסה , מדובר בלב השכונה הגרמנית , מרדכי נראה בדיוק מעדכן תושב שכן , על תוצאות דיון משפטי שהוא מוביל במאבק למניעת הקמת רכבת קלה ברחוב הראשי של השכונה , רחוב עמק רפאים , מנהיג שכונתי ופעיל חברתי כבר אמרנו ?

מרדכי , מדריך ותיק מקומי, מכיר את ירושלים על בוריה , על שלל גווניה ומתבל את הסיור בידע נרחב . יודע להדריך ב 4 שפות שונות , עברית אנגלית גרמנית ויידיש , עשרות שנים שהוא מוביל קבוצות בסמטאותיה של העיר ירושלים , ממקימי השכונה הגרמנית ומתגורר בליבה , מתנייד בקלילות אופיינית ומכיר כל סמטה .

בית הקברות הבינלאומי של האגודה המשיחית

מיהי מלכת הכלניות שקבורה כאן ? מי היא המזכירה האישית של גולדה מאיר שקבורה כאן ? מי הוא הטייס האמיץ שסייע לחיל האוויר בתקומתו ,בעת מלחמת העצמאות ? מי הוא הכומר שעזר לעלות את יהודי אירופה לארץ ? מי הוא החוקר המפורסם שנקבר כאן ואשתו מגיעה כל יום לפקוד את קברו ? ביקור באתר נסתר ולא מוכר, החופן בחובו סיפורים אודות אנשים מפורסמים .

מוזמנים לביקור אשר ישפוך אור להכרות עם פועלם של אנשים אלה ותרומתם לתקומת ארץ ישראל ולירושלים.

בית הקברות של הטמפלרים המשיחי ,הבינלאומי , רחוב עמק רפאים 41 – כאן כל מצבה היא סיפור , אין סוף לסקרנות , ברגע שנכנסנו פנימה , מיד הבנתי מדוע בקשו ממני להגיע לכאן , מרדכי מציג את המקום ואני מבינה , שכל סיור בירושלים בכלל , חייב להתחיל כאן , זה המקום בו לכל קבר יש סיפור ששזור בהיסטוריה של העיר המיוחדת הזו , תקופות שונות , מנהיגים חברתיים ומובילי דעה שקבורים כאן .

בית הקברות נפתח עוד במחצית הראשונה של המאה ה-19. נקברו בו, בין השאר, בני המושבה האמריקנית ביפו ובירושלים. במקום נקברו בשכבות לאורך של יותר מ-200 שנה של קבורה במקום.

מירו אהרוני- אחראי בתי העלמין העתיקים בירושלים

אחראי בתי העלמין העתיקים בירושלים , מירו אהרוני קיבל את פנינו בשמחה בכניסה , מירו הוא  יהודי משיחי , שמאמין בישו , היסטוריון של בתי העלמין של המאה ה- 19 ,ה -17 וה- 18. חוקר בכל רמ"ח איבריו .לדבריו מעניין אותו הסיפורים של אותם אנשים , הקבורים בבתי עלמין אלו,  שלא יודעים אודותיהם , הוא מאמין שלכל אדם שקבור כאן ראוי שיכירו את סיפורו ועברו והאופן בו הוא השפיע על הקהילה בירושלים .לאורך שנות פעילותו, הוא עושה מחקרים ומביא זאת לידיעת הציבור , מארח קבוצות ומספר סיפורים פיקנטיים אודות הקבורים כאן ,  בקיא בהיסטוריה של המאה ה 19.

מירו- מאיר אהרוני ,שינה את שמו לפני שנים רבות בגלל העיסוק באמנות. מתמחה באמנות פסיפס, תושב בני ברק לשעבר גדל בבית חרדי במשפחת אומנה  ממוצא פרסי , מדבר אידיש מגיל 6 , נטש את הדת ועבר לקיבוצים אחרי בתי אומנה ויתומים , לבסוף , אומץ בגבעת ברנר, אצל משפחת אלון השתייך לתנועה הקיבוצית , הכי רחוק מהדת , עד להתגלות שעבר לדבריו , מתאר כי בהתגלות זו הבחין בישו שהעביר לו מסר שהוא המשיח היהודי ומאז מאמין בישועה .

ציורי הקיר השני בגודלו בארץ – העולם מיום בריאתו

מירו , יחד עם אומנית אמריקאית בשם פטרישיה החלו לצייר את ציור הקיר השני בגודלו בארץ , אשר נמצא על קיר הדרומי והמזרחי של בית העלמין . בקיר מצוירים סיפורי השתלשלות העולם מיום הבריאה , דרך סיפורי התנ"ך והברית החדשה עד להתגלות שהוא עצמו חווה , ציורים מרשימים ומדויקים אשר גורמים לכולנו לחשוב על כל נושא הבריאה והאמונה , מירו מגדיר את עצמו כצייר רוחני ומאמין כי איש איש באמונתו יחיה.

מרדכי המדריך מוביל אותנו ,יחד עם מירו , ושניהם , בסנכרון והרמוניה שופכים אור על עוד ועוד סיפורים של הקבורים כאן , הידע הרב , הקשר לארץ ישראל בכלל ולשכונת הטמפלרים בפרט , מרשים מאוד , ואין ספק שוב שכאן צריך להתחיל כל סיור בירושלים .

לפרטים על סיורים בבית הקברות , צרו קשר עם משרדי האגודה: 02-6254669

מגרש הרוסים וחצר סרגיי

המשכנו למרכז ירושלים , בנין העירייה , מתחם מגרש הרוסים , סביב בית המשפט השלום וסיום לקפה של אחר הצהרים בחצר סרגיי , מדובר בשטח ששייך לכנסיה הרוסית ולממשלת רוסיה , מתחם בן 70 דונם לערך שנמצא ממערב לחומות העיר ירושלים ושימש את הצליינים הרוסים בדרכם לארץ הקודש , בשנת 1858 החלה הבניה במקום במימון הצאר הרוסי שהיה בעל ממון רב והשקיע בבניינים מפוארים , ששמשו כאכסניה לנשים וגברים , אכסניה לכמרים וכנסיית השילוש הקדוש המפוארת בלב המתחם מול בית המשפט כיום .

מרדכי מוביל אותנו סביב בניין העיריה , ליד הרדיו המיוחד שמעטר את הכיכר , מיצג הרדיו של קול ישראל, העתק רדיו ישן שהיה לכל אחד מאתנו בבית , אשר הוקם לשם ציון הערכה לשידורי הרדיו של קול ישראל מירושלים ולציון 50 שנות איחוד ירושלים , הרדיו עובד ומנגן תחנות ואפילו ניתן להגביר את הווליום , מומלץ בחום.. פשוט רקדנו בכיף וכמובן שלא שכחנו לצלם.

משם המשכנו לגן דניאל אוסטר ( ע"ש ראש העיר הראשון של ירושלים) , נמצא בסמוך לכיכר ספרא ובמתחם קריית העירייה, בו פסלי אבן ומתכת אשר מקבלים את פני האורחים , אחד מהם, הפסל של האומן אברהם אופק המתאר את עקידת יצחק והשני הפסל של האומן רוי ליכטנשטיין הנקרא "הראש המודרני" , כמובן שזכינו להסבר מקיף מפיו של מרדכי.

אתנחתא בגן הכריות = בואכה רחוב הלני המלכה

משם המשכנו לפינת כריות הבטון המקסימה , מיצב כריות בטון למימוש ולאתנחתא. הנמצא בן בניני העיריה . ישבנו בצל העצים על ה"כריות " למנוחה קלה , לבסוף חצינו את מתחם מגרש הרוסים בואכה רחוב הלני המלכה .

מלון סרגיי פאלאס – SERGEI PALACE

נכנסנו לקפה מיוחד ב"חצר סרגי" , מתחם מלון בוטיק סרגיי פאלאס , בחצר בוצעו עבודות שיקום לאחר החזרת השליטה לממשל הרוסי . האם ידעתם שצריף החברה להגנת הטבע ישב כאן? אין סוף להפתעות ולסיפורים של מרדכי, מרתק!!. בחודש אוגוסט 2012 ובה נבנה מלון מפואר מאוד , 22 חדרים , ברמת פאר אירופאית רוסית , ניתן להזמין בו חדר לילה במחיר מעל הממוצע , מרדכי שטח לפנינו את ההיסטוריה המפוארת של המקום, סיירנו במלון ובסוויטות וצפינו בשחזור ציורי הקיר בלייב, במקום שלא ניתן לבקר בו. בחצר ישבנו לקפה וסלט קיסר מפתיע .

כאן סיימנו את סיורנו ונפרדנו לשלום ממרדכי הנהדר . מומלץ בחום להשתמש בשירותיו. מרדכי אברהם: MORDECHAI ABRAHAM 054-4342459. STONE@SHANI.NET

למי שמחפש ללון בירושלים. המלצה חמה על חדר להשכרה , במיקום מרכזי , במושבה הגרמנית. פינה שקטה ונעימה ומתאימה בדיוק למי שמגיע לירושלים , מטייל ומחפש לינה בסיסית.

מוזמנים לקרוא על המלצה חמה ללינה בירושלים: Abraham Hostel Jerusalem  לחץ כאן

שיתוף:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email
2 תגובות
  1. הוד הגב

    כתבה מעניינת מאד.
    הרדיו מיוחד מאד, מקווה להגיע אליו בקרוב. היה לי כזה באדום.

השארת תגובה

פוסטים נוספים

אגדה של יום – טיול משפחתי לעמק הירדן

אגדה של יום – טיול משפחתי לעמק הירדן

יצאנו לשישי אביבי באזור משגע , שחוגג את החג , עם נוף ירוק שכמותו לא ראיתם. באתר " נהריים בגשר

מטיילים ונהנים בעמק יזרעאל     פעילויות לכל המשפחה

מטיילים ונהנים בעמק יזרעאל פעילויות לכל המשפחה

הוזמנתי לבקר באחד האזורים האהובים עלי (ובמקרה גם גדלתי בו בשנות נעוריי) , עמק יזרעאל ! שדות החיטה המוריקים קיפצו

תמונות מספרות – יהיה בסגר

תמונות מספרות – יהיה בסגר

צילום ותיעוד שגרת קורונה ובכלל היו לי בחיי מספר פעמים הפוגות. הפוגה לשמירת הריון ,הפוגה לפני או אחרי , אבל

ממני, טלטול
גלילה לראש העמוד

רוצה לקבל מטלטול עדכונים של חוויות יוצאות מגדר הגליל?

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
דילוג לתוכן