בעשר אצבעות- נשים יוצרות בגליל

הגליל היה מאז ומתמיד מקום מיוחד, ופעמי הזמן כאילו עמדו בו מלכת.אך בשנים האחרונות רוח חדשה נושבת בגליל, יישובים גדלו, אנשים התיישבו ברחבי הגליל בצורות התיישבות שונות וחלקם, החליטו לפתוח מיזמים בתוך ביתם.

יצאנו לסיור ייחודי, מטרתו הייתה להכיר לעומק מגוון של מלאכות מסורתיות בגליל, את הנשים שעדיין נושאות את הידע הייחודי הזה ואת התוצרים הייחודיים שלהן

בסיור, אנו מחברות את עולם המלאכות לעולם המלאכותי וחומרי הגלם, לחיפוש אחר חומרי גלם מהסביבה הטבעית לאדם שייצר ועדיין יוצר אמנות ואומנות בשיטות מסורתיות לעומת העולם הטכנולוגי, היצרני כיום.

מלאכות היד קשורות בפדגוגיה ובכישורי חיים ומקדמות יכולות כמו תיאום עין יד, מוטוריקה עדינה, שילוב שתי ידיים וחציית קו אמצע, תכנון, דחיית סיפוקים וסבלנות. עבודה אישית או עבודה קבוצתית עם שיתוף פעולה.

סיור זה נע בין שלושה ישובים בגליל וחשף, נשים העוסקות במלאכות מסורתיות עתיקות יומין, שמנו דגש על חומרי הגלם, עץ, טקסטיל וחומרי טבע שהיו הבסיס ליום זה.

המשותף לכל הנשים שפגשנו הוא, שהן פועלות מתשוקה לחומר, מתמסרות ויוצקות את אישיותן לליבת המוצר. מלבד הכישרון, המיומנות והשאיפה להתפתח, הן עובדות מהבטן ובכל מוצר מפיחות קורטוב של נשמה ואת טביעת ידן בעשר אצבעות.

בכל מפגש שמענו את סיפורן של הנשים המייצרות ויוצרות בשיטות מסורתיות, רהיטים, כלים ומוצרים אותם עשו אבות אבותינו. מלאכות מסורתיות הן סיפור התרבות בה אנו חיים, דרך חומרים סביבנו נבנו סיפורים שלמים של עמים שונים שיצרו עוד פרק בספר העולם. כמה מרגש לחוות את הוויב של אותה תקופה, כמה מיוחד לראות איך ניתן לשמר מלאכות בזממנו אנו. מה ההבדל בין מוצרים קנויים ממדינות המייצרות בליין תעשייתי לעומת תוצרים מקומיים של ידיים יוצרות.

3 תגובות
 1. גילה הגב

  עוקבת.מתפאלת וומאד מאד רוצה להשתתף.להנות ולהתמלא.
  אך מה הבעיה שלי….גרה בחדרה ולא חושבת שאוכל להגיע לבדי לסיורים.טיולים.
  האם יש אפשרות לעזור? אולי יש מישהו או מישהן שגרות בסביבה ויחד נוכל להגיע ולהנות!
  אני גרה בחדרה.
  ולכן טני מאחלת המשך פעילויות מוצלחות ומהנות!

  בברכה
  גילה

  • Taltulp הגב

   גילה שלום מה נשמע? מוזמנת להגיע עם רכבת לגליל מערבי ונוכל לעזור לך. תודה רבה על המילים החמות ונעים להכיר

  • Taltulp הגב

   מוזמנת להצטרף לקבוצת החברות של לרוויתא בפייסבוק, עקבי אחרי הסיורים. לעתים יש נשים שחולקות רכב יחדיו. כמובן, תחת מגבלות הקורונה

השארת תגובה